Japanski bonton



Japanci su, rečeno bez pretjerivanja, pretjerano ljubazni u međusobnim odnosima. Još i danas Japan je oličenje hijerarhijskog društva i podjele na klase uvjetovane porijeklom i socijalnim statusom. Tradicionalno, ljubaznost u ophođenju prenosi se s koljena na koljeno i roditelji u tome igraju vrlo važnu ulogu, odgajajući djecu u tom duhu. Kasnije tu ulogu odgoja preuzima društvo; tete u vrtiću i nastavnici u školama još su i stroži kako bi izveli mlade Japance na pravi put, put pristojnosti i ljubaznosti

Upoznavanje

Japanci se upoznavaju gotovo bez iznimke istim rečenicama već desetljećima, frazom hajimemashite izvedenom iz glagola 'započeti'. Druga osoba također odgovara frazom, dozo yoroshiku, što bismo mogli prevesti kao 'izvolite biti dobri' ili 'budimo si dobri'. Prilikom upoznavanja znakovit je naklon. Postoji nekoliko vrsti naklona, ovisno s kim se upoznajete; generalno rečeno, osobi kojoj želite iskazati veće poštovanje, dublje se naklanjate.



Iako su zapadnjačke geste prilikom upoznavanja, poput rukovanja, danas prisutne i među samim Japancima, oni nastoje izbjeći svaki kontakt; pljeskanje po dlanovima, tapšanje po ramenu, pa čak i čvršći stisak ruke ostavit će mnoge Japance s nelagodom na licu. Prilikom poslovnog upoznavanja Japanci puno polažu na davanje i primanje posjetnice. Dati i primiti posjetnicu s obje ruke znači iskazati poštovanje prema sebi, poslovnom partneru i tvrtkama koje te osobe predstavljaju.



Posjećivanja

Vrlo rijetke su prilike kada će vas Japanac pozvati u svoju kuću ili stan. Prvenstveno je to zbog toga što su im ti prostori jedva dostatni za njih same i njihove obitelj, pa bi dolazak jedne ili čak više osoba bio vrlo nezgodan i neudoban za sve prisutne. U slučaju da vas ipak pozovu u vlastiti dom, možete se smatrati njima vrlo važnom ili dragom osobom. Dolaskom u japanski dom obavezno je izuvanje obuće u pretprostoru zvanom genkan, što je pandan našim verandama. Nastavljate u posebnim papučama uwabaki ili prije bosi, stoga pripazite kakve imate čarape.

Prava noćna mora za zapadnjačkog posjetitelja japanske dnevne sobe počinje sjedanjem za gostinjski stol izdignut tek kojih tridesetak centimetara od tla. Od svih za stolom očekuje se sjedanje u položaj seiza, klečanje oslonjeni stražnjicom o pete. Ovakav položaj sjedenja netipičan za goste sa Zapada vrlo brzo rezultira kočenjem nogu, dok je samim Japancima već u genima, okserice koje često primjećujete na Japankama također su rezultat ovakvog bontona.

Pokloni

Posjećujete li Japance u njihovom domu, poklon je obavezan. Ne morate brinuti kako će vaš poklon izgledati, u trgovini gdje ga kupite zamotat će ga umjetnički savršeno, pa će i kupljena sitnica izgledati raskošnije kad je predate vidljivo zahvalnom domaćinu. Pripazite jedino da vaš poklone ne sadrži četiri predmeta jer se taj broj povezuje sa smrću.

Boja pogrebnih običaja je bijela stoga razmislite hoće li vaš domaćin razumjeti što želite reći bijelim ružama. Koliko god dobre želje željeli, nemojte ih pisati crvenom bojom jer također upućuju na posmrtne želje. Nisu poželjni ni satovi jer ukazuju na prolaznost vremena, ni noževi ili škare kojima se može 'odrezati' vaša veza s japanskim prijateljem.



Stvarno su rijetke situacije kada će vas japanski domaćin ugostiti u svom domu, prije će to biti restoran ugodne atmosfere, već osobno isproban, jer ako ste zaista dragi gost ništa neće biti prepušteno slučaju. Većina restorana nema klasične zapadnjačke jelovnike već izloge sa plastičnim modelima jela koje poslužuju tako da gost može točno vidjeti kako jelo izgleda, koju će količinu dobiti i koliko će sve to na kraju platiti. S pojavom zapadnjačkih turista japanski restorani uveli su i jednostavne jelovnike no zaista rijetko će biti na engleskom jeziku. Lanci jeftinijih restorana imaju na ulazu male automate na kovanice i novčanice koji na pritisak gumba izbacuju papriće sa otisnutim imenima jela. Njih predajete konobaru i čekate vašu narudžbu.

Za vašim stolom dočekat će vas oshibori - vruća tkanena salveta za brisanje ruku i čaša vode. Čim ispijete vode vrijedni konobari će vam je ponovo napuniti. Iako se u novije vrijeme stranim gostima poslužuje i zapadnjački pribor za jelo, u japanskim restoranima se jede na tradicionalni način, štapićima hashi. Nemojte se iznenaditi ako ne dobijete ni žlicu za miso ili juhu ramen, ona se ispija ravno iz posudice u kojoj je i servirana. Mljackanje, srkanje i podrigivanje je stvar prošlosti, nitko tako ne jede danas u Japanu; izuzetak je jedino ramen koji se servira vruć pa je srkanje rezanaca jedini način da ih ohladite prije nego što vam opeku usne.

Korištenje štapića hashi se nauči uz malo prakse, no bitno je znati što se sa njima ne smije činiti. Izuzetno je nepristojno pokazivati njima ili bosti hranu. Štapići zabodeni u zdjelicu riže dio su pogrebnih običaja. Ako ste naručili neko piće nikad ga ne točite sami sebi već drugima, i oni će natočiti vama. Nazdravlja se uz uzvik kampai a čaše se kucaju u istoj razini. Jedino na poslovnim večerama niže rangirani zaposlenici će svoju čašu postaviti niže nego njihovi nadređeni. Kada želite privući pažnju konobara možete podići vaše štapiće i prekrižiti ih, time dajete do znanja da ste završili s objedom i da želite platiti. Običaj po kojem Japanci sami plaćaju svoj račun u restoranu također je sve više i više stvar prošlosti. Bez obzira plaćate li novcem ili karticama, koristite plastičnu posudicu. Ideja je izbjeći dodirivanje ruku, ali sve je i više nego pristojno, jer blagajnik uzima novac ili karticu objema rukama i naglas govori koliko iznosi račun, način na koji plaćate i koliko vam je izvratio, odlažući ostatak s računom u istu posudicu.

Japanci smatraju nepristojnim piti i jesti, a u novije vrijeme i pušiti u pokretu. Postoji velik broj automata s pićima, no gotovo nikad nećete vidjeti Japance kako pijuckaju u hodu. Pristojno je sjesti na klupu ili stajati pored samog automata gdje ćete jedino i moći baciti praznu limenku pića u određenu kantu za otpatke. Isto važi i za hranu. Ako putujete nekamo i ogladnite, pristojno je kupiti obento - japanski lunchbox i pojesti ga negdje u miru. Željezničke stanice nisu mjesta za takav putni obento, ali u vlaku, na mjestu gdje sjedite vam to nitko neće zamjeriti. Japanska vlada također ratuje s ovisnicima o duhanu. Možete očekivati visoke kazne ako ne pušite na za to predviđenim mjestima. U zatvorenim prostorima to mogu biti čak i pravi mali stakleni kavezi.





Pogledajte šta NE TREBA rditi u Japanu:









261857_1111_vampire_BR_300x250

putovanja

Post A Comment:

0 comments: