U Kini kriju noževe, Danci razbijaju tanjire, a Kubanci jedu 12 grejpfruta

Svako od nas ima svoja praznovjerja. Evo onih najčešćih novogodišnjih. Da li se pronalazite u nekima?



Vjerovanje o crvenom donjem rublju prisutno je širom zemaljske kugle, a postoji ih još mnogo. Ne treba jesti perad jer perad rado čeprka, pa ćete, ako je jedete, stalno čeprkati po prošlosti. Novu godinu ti prva treba čestitati osoba suprotnog spola, zbog sreće u ljubavi.

U novu godinu ne treba ulaziti s dugovima jer će vas pratiti tokom cijele godine. Novu treba dočekati s puno buke jer se ovako tjeraju zli duhovi. Ne smijete ništa iznijeti iz kuće, pa čak ni istresti mrvice sa stolnjaka. U protivnom slijedi godina bez novca.

Kada se otvara šampanjac, postavite se da vas pogodi čep! Naime, vjeruje se da u tom slučaju slijedi odlična godina. Ako te čep nije pogodio, onda se pobrini da popiješ posljednji gutljaj iz boce jer i u tom slučaju slijedi odlična godina.

Želite li sreću u novom ljetu, prvi gost u kući bi trebao biti tamnokosa i visoka muška osoba koja donosi poklon. Neće biti dobra godina ako je prvi gost muška osoba crvene ili plave kose. Također, radi li se o ženskoj osobi, svakako je otjerajte jer bi vam mogla donijeti nesreću!

Praznovjerja u nekim državama

Danci na novogodišnju noć razbijaju tanjire pred ulaznim vratima. Tanjiri označavaju prijatelje, odnosno, što ih je više razbijenih, bit će više prijatelja u životu. Stoga Danci tokom cijele godine skupljaju stare tanjire za ovu prigodu.

U Japanu se cijeli decembar koristi za planiranje proslave Nove godine. Smatra se da se svima sve mora oprostiti kako bismo u novo ljeto ušli sasvim čisti. 31. decembra zvona budističkih hramova zvone 108 puta jer se tako tjera 108 ljudskih slabosti.

U Grčkoj je Nova godina ujedno i Dan Svetog Vasilija. Tada se peče kolač Svetog Vasilija u koji se stavlja novčić. Tko pronađe novčić, bit će sretan u novoj godini. Također, sveti Vasilije je poput svetog Nikole – puni čarape poklonima.

Na Kubi vjeruju da se za doček Nove godine treba pojesti čak 12 grejpfruta, a zadnji kad ponoć otkuca. Ovo voće simbolizira 12 mjeseci i svaki pojedeni znači sreću u jednom mjesecu.

U Kini se dom kiti crvenim ukrasima, a svi noževi se uklanjaju iz kuće na 24 sata. Naime, niko se ne želi povrjediti u novogodišnjoj noći jer bi to značilo nesreću u cijeloj godini.

Na Filipinima u ponoć stol mora biti pun hrane zbog sreće i blagostanja u novom ljetu.

Na Tibetu se organizira novogodišnji mimohod koji traje čak četiri dana.

U Latinskoj Americi vjeruje se da se u ponoć moraju promijeniti gaćice, odnosno obući one žute boje. U Venezueli se čak nove, žute gaćice moraju obući naopačke kad otkuca ponoć! Sve za sreću u sljedećoj godini.

U Austriji je za novogodišnji ručak obavezan pečeno prase, kao simbol sreće i blagostanja. Za desert je obavezan sladoled od mentola složen u obliku djeteline s četiri lista.

U Holandiji se za Novu godinu peku i jedu krofne. Vjeruje se da ovo donosi sreću.

U nekim gradovima Kolumbije porodica simbolično slavi odlazak stare i dolazak nove godine, zabavljajući se s lutkom. Velika muška lutka predstavlja staru godinu. Obitelj je omata u različite materijale i na kraju, točno u ponoć, zapali.

Stari sicilijanski običaj kaže da će sreća u novoj godini doći onima koji na Novu godinu jedu lazanje, no nesreća slijedi svima koji na taj dan jedu makarone ili bilo koju drugu tjesteninu osim lazanja.

U Španiji, kada otkuca ponoć, treba pojesti 12 bobica grožđa – po jedna za sreću u svakom mjesecu u godini.

Odakle praznovjeraj o novoj godini vuku korjene

Ne zna se tačno kada su ljudi počeli slaviti Novu godinu, no postoje zapisi da se veselo dočekivala u Babilonu još prije 4.000 godina. Slavlje je tada trajalo čak 11 dana.

Stari Rimljani su slavili Novu godinu u kasnom martu, no kod njih se sa svakim novim vladarom mijenjao i kalendar, pa je i proslava bila u drugo vrijeme.

Također, nije svima Nova godina u isto vrijeme. Indijansko pleme Creek je bralo kukuruz u augustu te se to smatralo krajem jedne i početkom druge godine.

Irokezi su u novu godinu ulazili u januaru, februaru i martu plešući i stvarajući buku. Vjerovalo se da ovako tjeraju demone. Osim toga, Irokezi su se na proslavama i ispovijedali.

Bilo kako bilo sve najbolje u novoj 2014.





zanimljivosti

Post A Comment:

0 comments: