Drevni Rimljani su jeli meso žirafa, ružičastih flamingosa kao i egzotičnih životinja koje su dopremali iz najudaljenijih krajeva svijeta, poput Indonezije, otkiva najnovije istraživanje u antičkom gradu Pompeji, na jugu Italije.
Proučavajući otpatke hrane, do kojih su doloazili tokom iskopavanja, istraživači sa američkog Univerziteta u Sinsinatiju, predvođeni arhelologom Stivenom Elisom, ustanovili su da je jelovnik stanovnika Pompeje bio daleko bogatiji i raznovrsniji nego što se dosad mislilo.
Najzastupljenije na svakodnevnoj trpezi bile su žitarice, zatim voće, orašasti plodovi, masline, sočivo, riba i jaja, ali su se na njoj mogle naći i egzotičnije namirnice poput usoljene ribe iz Španije, školjki iz uvoza ili morskih ježeva.
U kanalizaciji jedne od kuća pronađena je čak i kost žirafe.
"Vjeruje se da je ovo jedina žirafa koja je ikada pronađena u arheološkim iskopinama u Italiji", rekao je Elis, prenosi AFP.
Elisov tim već deset godina radi na nalazištima u predgrađu Pompeje, grada koji je potpuno uništen u erupciji vulkana Vezuv 79. godine.
U ovom dijelu grada je bilo oko 20 prodavnica koje su posluživale hranu i piće. Arheolozi su analizirali sastav kanalizacije kao i obližnje deponije u kojima su pronašli ostatke hrane iz IV vijeka p.n.e.
Elis je izjavio da su stanovnici Pompeje imali daleko "viši životni standard" nego što se dosad vjerovalo i da istraživanje "znatno mijenja percepciju o ishrani Rimljana".
Navigation
Post A Comment:
0 comments: