"Guantanamo je ponovo u udarnim vijestima. Predsjednik SAD-a Barack Obama ponovo je obećao zatvaranje Guantanama. Sada slijede saslušanja zatvorenika od kojih pak veliki broj štrajka glađu.
Sablasna tišina u rano jutro u zatvoru Guantanamo na Kubi. Nalazimo se u bloku B i gledamo u tamni prolaz. Vojnici patroliraju, bez riječi obilaze ćeliju za ćelijom, kratko pogledaju unutra i idu dalje. A onda odjednom vidimo ruku koja kroz otvor na ćelijskim vratima pruža praznu flašu. Čuvar je uzima i sklanja. To je sve što smo uspjeli vidjeti kada je riječ o zatvorenicima prilikom obilaska Guantanama upriličenog za novinare. Pri tome nas vojnici prate u stopu.
"Restricted" - u Guantanamu je sve pune zabrana i nadzora
Oni paze na to da vidimo samo ono što nam oni žele pokazati. A na kraju dana su svi snimci našeg kamermana prekontrolirani. Lica i određene sigurnosne mjere ne smiju biti snimljeni ili fotografirani. A 166 zatvorenika, koliko ih ima u ovom zatvoru, ni slučajno.
Natrag u blok B: Točno u pet sati čuje se poziv na molitvu. Svi zatvorenici mole u svojim ćelijama. Mi ne znamo koliko ćelija ima. Znamo samo da su svi zatvorenici u ovom bloku smješteni u samice. Oni svoje ćelije mogu napustiti samo rijetko i to u lisicama i pod strogom kontrolom.
Štrajkovi glađu
No, brojni zatvorenici su ipak čuli posljednje izjave Baracka Obame da želi ubrzati zatvaranje Guantanama, kaže zapovjednik Guantanama, pukovnik John Bogdan. "To je tema razgovora među zatvorenicima. Čini se da je reakcija pozitivna." To nam potvrđuje i Zak koji radi u Guantanamu posljednjih osam godina i ne želi otkriti svoje puno ime. On je zaposlenik vojske, savjetuje vodstvo zatvora i očito ima najviše kontakata sa zatvorenicima. Njihova reakcija na govor bila je dobra, kaže nam on: "Ponovo su dobili nadu. I vjeruju da će se nešto dogoditi."
U hodnicima logora Guantanamo vlada sablasna tišina
To se nije odrazilo na stroge mjere sigurnosti koje vladaju u zatvoru. Zatvorenici žive u malim ćelijama s prozorskim oknom, skoro svi borave u samicama. Oni su i kada je riječ o osobnim stvarima prepušteni svojim čuvarima jer su vezani - bilo da žele gledati televiziju, tuširati se ili kad ih se prisilno hrani. I u svakoj minuti su izloženi pogledima svojih čuvara.
Od 166 zatvorenika u Guantanamu više od stotinu trenutno odbija uzimati hranu. A taj broj raste. Više od 40 ih se prisilno hrani, uz mučenje, kako tvrde zatvorenici i njihovi odvjetnici. Je li među onima koji štrajkaju glađu i pet osumnjičenih za organizaciju napada od 11. rujna, nitko nam nije želio reći. Mi ih nismo mogli vidjeti, baš kao ni druge zatvorenike.
Do zaoštravanja situacije oko štrajka glađu doveo je nasilni sukob između čuvara i zatvorenika. Zatvorenici su optužili vodstvo logora da se prilikom pretresa ćelija odnosi prema Kuranu bez poštovanja. Uprava zatvora to negira.
13 zatvorenika koje prisiljavaju na uzimanje hrane izrazilo je svoje negodovanje zbog toga u otvorenom pismu, te su također izrazili nepovjerenje prema vojnim liječnicima.
Prisilno hranjenje - mučenje ili "legitimna mjera" po nalogu političara?
Liječnici nam, pak, kažu da je u pitanju život zatvorenika. I govore da bi oni uvijek mogli izabrati i opciju da dobrovoljno uzmu hranu. Čak i kad ih se veže za stolicu (što se čini više puta dnevno) mogli bi, kažu, još uvijek odlučiti dobrovoljno jesti. Voditelj liječničke službe u zatvoru, koji želi ostati anoniman, kaže: "Sve se mijenja iz dana u dan. Neki pacijenti ujutro uzmu hranu bez otpora, a onda se kasnije odluče da ne uzimaju hranu. A postoji šačica pacijenata koje čuvari moraju čvrsto držati." Pokazuju nam tu stolicu na kojoj sjede zatvorenici kada ih se prisilno hrani. Riječ je o sivoj stolici izrađenoj od čvrstog materijala. Naslon se blago nagnut prema natrag. Ako pružaju otpor, zatvorenicima mogu biti vezane ruke i noge. Moguće im je također i fiksirati glavu. Potom im se cjevčica kroz koju se ubrizgava tekuća hrana provlači kroz nos.
Stolica za prisilno hranjenje
Ujedinjeni narodi ovaj postupak smatraju mučenjem. Pukovnik Bogdan brani međutim ovu spornu praksu. Za njega je prisilno hranjenje "etablirano kao legalan i trajan postupak koji su uveli političari". On kaže kako nema problem s provođenjem mjera koje su mu zadali političari.
Nalazimo se u zatvorskoj kuhinji u kojoj se dnevno priprema više stotina obroka. Ovdje dobro miriše. Šefica kuhinje, koja se zove Sam, ne želi govoriti o štrajku glađu. Ona i dalje svaki dan sprema doručak, ručak i večeru za 166 zatvorenika - dakle kao da štrajk glađu ne postoji. S ponosom nam pokazuje osam različitih jela između kojih zatvorenici mogu birati. Želi da i mi probamo hranu. Ovdje svi trebaju biti zadovoljni - i vegetarijanci i oni koji jedu meso.
Zahtjevi Obami
U Guantanamu srećem i Pardiss Kebriaei koja radi kao odvjetnica u Centru za ustavna prava. Taj centar se bori za zatvaranje Guantanama i protiv prisilnog hranjenja. Pardiss Kebriaei je upravo srela trojicu zatvorenika koje ona brani, a koji štrajkaju glađu. "Oni su u vrlo lošem stanju, skoro da ne mogu hodati," kaže i priča kako su zatvorenici još samo kost i koža.
Ova odvjetnica je svoje zahtjeve uputila direktno predsjedniku Obami. "Nakon njegovih riječi konačno moraju slijediti djela." Većina zatvorenika bi mogla odmah napustiti Guantanamo. Američke sigurnosne službe su već odavno preporučile da oni budu pušteni. "U svom govoru Obama nije naveo vremenski okvir za provjeru zatvorenika. Mi želimo da on bude preciziran a prije svega da odmah počne. Inače će stvari postati još gore i ljudi će početi umirati", kaže Kebriaei.
Probuđena nada
Veliki dio od 166 zatvorenika dolazi iz Jemena. Obama je tek nedavno ponovo ponudio da oni budu vraćeni u Jemen. Sve je više naznaka da bi jemenski zatvorenici idućih mjeseci mogli biti vraćeni u svoju domovinu. Bila bi to važna etapna pobjeda za američkog predsjednika na putu ka zatvaranju Guantanama.
Kada smo napuštali Guantanamo, na aerodromu smo vidjeli Air Force One koji koristi predsjednik. Kasnije smo doznali da je u iznenadnu posjetu došao republikanski senator John McCain u čijoj je pratnji bio šef Stožera Bijele kuće. Proklamirani Obamin protivnik je već istog dana izdao priopćenje u kojem je naglasio da je zatvaranje Guantanama "u nacionalnom interesu".
Post A Comment:
0 comments: